Gündem

TL İşareti Nasıl Yapılır?

TL İşareti Klavyeden Nasıl Yapılır?

TL işaretini en kolay kopyala – yapıştır yöntemiyle kullanabilirsiniz bu sebepten dolayı (₺) buradan kopyalayıp kullanabilirsiniz. Eğer “yok bana balık verme balık tutmayı öğret” derseniz o zaman tl işareti yapımını anlatmaya başlıyorum. Yapımı dolar işareti yapımı ile aynıdır.

Türk lirası sembolü yapmak için bilgisayar işlemlerinde bir iş yapmanın her zaman bir çok yöntemi olduğu gibi tl işareti yaparken de bu geçerli. Şimdi ilk yöntemi anlatıyorum. ALT GR + T tuşlarına basarak yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken ilk önce alt gr tuşuna basıp ve basılı tutarken t tuşuna basacaksınız. Bu işlemi yaptınız fakat bir türlü olmuyor ise o zaman siz windows 10 değil 7 kullanıyorsunuz demektir ki buda bilgisayarınızda güncelleme yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Tl sembolü Windows 7 TL Güncellemesi 32 Bit Sistemler : https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34836 64 Bit Sistemler : https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34825 Yukarıda vermiş olduğum linkler ile KB2739286 güncellemesini yapınız. Güncellemeyi yaptıktan sonra artık ALT GR + T tuş kombinasyonu ile ₺ yapabilirsiniz.

Tl İşareti için 2. yöntem

Windows 10’da klavyeden tl sembolü yapmak için: Yukarıda gösterdiğim gibi ekranın sol alt köşedeki arama çubuğunu açıp Karakter Eşlem yazıyoruz ve windows uygulamasını çalıştırıyoruz. Daha sonra ise;

Karakter Eşlem Tl Simgesi

Açılan karakter eşlem uygulamasının alt sol köşesinde ” Gelişmiş Görünün ” kutusunu seçili hale getirin. Sonra ” Unicode’a Git ” alanına 20BA yazınız ve size türk lirası sembolünü otomatik bulacaktır.

Önemli Not: Bazı yazı fontları tl sembolünü desteklememektedir bu sebepten dolayı sembolü yaparken arial fontunu kullanınız.

₺ Sembolü Hakkında Kısa Bilgi

Türk lirası, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanılan para birimidir. Kabul edildiği tarihten beri ön yüzünde Mustafa Kemal’in resmi bulunmuş, sadece İsmet İnönü’nün cumhurbaşkanlığı yaptığı yıllarda (1938 – 1950) İsmet İnönü’nün resmi kullanılmıştır. Türk Lirasındaki 0(sıfır)’ların atılması için 2005 yılında geçici olarak kullanımı kaldırılmış ve geçiş döneminin ardından 2009 yılında tekrardan tedavüle girmiştir.

₺ Sembolü Neyi İfade eder?

Tl Sembolü anlamı; Dünyada kullanılan para birimlerinin bilinirliği çoğunlukla simgelerinden ileri gelmektedir. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türk lirasının bilinirliğinin artması için 2011 yılında bir yarışma düzenlemiş ve tl işareti üzerinde çalışılmasını istemiştir. Yapılan yarışma sonucunda mevcut Türk Lirası simgesi birinci seçilmiştir. Tülay Lale tarafından tasarlanan simge küçük l harfi içinde çift çizgili t harfinden oluşmaktadır. Çift çizgi doğu-batı sentezini ve iş birliğini temsil ederken l harfinin yukarı doğru kıvrılan kısmı yükselişi ve güveni imgeler.

₺ Sembolünün Konumu

Tl sembolünün rakamların sağında mı yoksa solunda mı kullanılması gerektiği konusunda bir çok söylenti var. Bazı uzmanlar simge olduğu için sol tarafta olması gerektiğini savunuyor. Kimileri de sondan eklemeli bir dile sahip olduğumuz için sağ tarafta bulunması gerektiğini savunuyor. TL yazmak yerine simge kullanılır. Dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de rakamdan sonra boşluk bırakılmadan kullanılıyor oluşudur. Simge, Türk Lirasının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Çeklerde, senetlerde, faturalarda Tl sembolü kullanılmaktadır. Kısacası ekonominin olduğu her alanda Türk Lirası işareti kullanılabilir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. tl simgesi artık klavyelerin üzerine de eklenmeye başladı artık. yani $ @ veya # gibi işaretler nasıl tuşun üzerinde yazıyorsa tl sembolü de yazıyor “T” tuşuyla aynı yerde.

 2. türk lirası simgesi çok hoş ve yazılarda kullanmak istiyordum faydalı bilginiz için teşekkür ederim

 3. TL simgesi nasıl yapılır derken kesin birileri yazmıştır dedim ve sayfanızı buldum.Özellikle TL kopyala kısmında bazı tereddütlerim vardı.Yazıyı okuduktan sonra kendı pc imde deneyerek uyguladım.Sıkıntı kalmadı sağolun

 4. Allah razı olsun. Hep lazım olan bir şeydi ama hiç tl simgesi nasıl yapılır diye merak edip aramamıştım, başka sitelerden kopyalayıp işimi hallediyordum, artık sizin sayenizde kopyalamama gerek kalman tl simgesi yapabileceğim, çok teşekkürler.

 5. çok basit bişey ama o kadar çok aramıştım ki tl simgesi yapmayı. meğer çok kolaymış

 6. Yorumda birisi demiş, Alt+T yapınca yeni klavyelerde otomatik çıkıyor artık. Kullanmasını pek sevmiyorum, estetik durmuyor.

 7. Dikkat ederseniz bir cok e-ticaret sitelerinde yeni tl simgemiz kullanilmiyor. Bence insalar o siteleri cok ziyaret ediyor yavasca ogrenmeliler diye dusunuyorum. Kendi e ticaret sitemde cok ziyaretci olmamasina ragmen ben kullandim.

  1. siteniz ₺ sembolü kullanmanızın size 2 avantajı olacaktır;
   1) Siteniz daha düzgün, güzel görünmesine azda olsa etki edecektir.
   2) Daha ince türk lirasının herhangi bir sembolü olmadığı için ve yeni yeni kullanılmaya başlandığı için bazı insanlar onur duyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı