Gündem

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır? ∞ Sembolü Kopyala

Sonsuzluk İşareti

Sonsuzluk İşareti

Sonsuzluk işareti Kopyala ∞; Türkçe dilinde imla kurallarına uymanın ilk yolu cümle içerisinde kullanılan noktalama işaretlerini doğru yerlerde kullanmaktan geçer. Anlatım bozukluğuna yol açmamak için her noktalama işareti gerektiği yerde kullanılmalıdır. Bu anlatımın okuyucuya geçeceği duyguyu ve anlatım seriliğini bozmamayı sağlar. Başta yazılan günlük hayattaki evraklardan, kitap yada gazete yazılarına kadar bu kurallara uymak gerekir. Kurallara uymadan yazılan yazılar anlatımın kaideye alınmamasına da yol açar. Sonsuzluk işareti önemli yazılar içinde kullanılmaz. Fakat duygu anlatırken kullanılan işaretlerdir.

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Ters 8 rakamının yapılışı ile yazılır. Sonsuzluk sembolü tam olarak 8 rakamının ters yapılmasıyla sembol kazanır. Bu işaretler kişilerin duygularına ifade etmekte etkili olan işaretler olmaktadır. Matematik terimleri için rakamların ifadelerinin de sonsuzluğunu belirtmek amaçlı kullanılır. İşareti klavye de yapabilmek için Alt tuşuna basılı tutarken 8734 yazmak yeterli olmaktadır. Bazen Alt+8734 tuşlarına basılınca sonsuzluk sembolü yerine (∞) ▲ sembolü çıkmaktadır. Bu gibi durumda 2 yöntem daha bulunmaktadır 1. yöntem buradan ∞ kopyalamak 2. yöntem ise; Karakter Eşlem aracını açıp ∞ işaretini bularak kopyalamak olacaktır.

Sonsuzluk İşareti Nerelerde Kullanılır?

Sonsuzluk işareti Matematikte rakamların devamının da olması yani yine sonsuzluk belirtilecek yerlerde kullanılır. Türkçe de ise duygu ifade edecek bir cümlenin yarım kalmasına, duygunun henüz devamının olduğunu belirtmek amaçlı kullanılır. Sonsuzluk sembolü cümle sonuna konulabilir. Aynı zamanda kişilerin ölüm ile doğum tarih aralığını yazdıktan sonra, ölüm yılının sonuna konulur. Bu yine kişinin ölümden sonra sonsuzlaşması anlamını ifade eder. Genelde Atatürk’ün 1881 ve 1938 yılları aralığını belirttikten sonra bu işaret ölüm yılından sonra kullanılır.

Ayrıca Dolar İşareti veya TL simgesinin yapımını da detaylarıyla anlattık.