Site İçi SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17 Haziran 2018

site-ici-seo

Sayfa İçi SEO, içerik, her sayfanın arkasındaki kod, görsel öğeler ve kullanıcı deneyimi gibi kendi web sitenizde bulunan öğelerin optimizasyonudur. Buna anahtar kelimeler, metataglar, HTML kod optimizasyonu, içeriğin kalitesi ve tazeliği, dahili bağlantı ve kullanıcı dostu bir arayüzle desteklenen iyi bir web sitesi yapısı dahildir.

Sayfa İçi SEO genellikle sitenize güvenilir gelen bağlantılar oluşturmaya dayalı Off-Page SEO ile tamamlanmaktadır. Bu çoğunlukla linkbuilding olarak adlandırılır.

Bu iki etkinliğin sıralama potansiyeli açısından On-Page Seo, Off-Page’den daha önemli değil, ama önce gelmelidir, çünkü hem içerik hem de teknik açıdan iyi kalitede bir web sitesi olması diğerlerini tamamlayan şey olacaktır.

Ayrıca, kendi web sitenizin sorunlarının daha fazla kontrolüne sahip olduğunuzdan, On-Page ile SEO’nuza yaklaşımınızı başlatmanız iyi bir fikirdir. Böylece, iyi yapılandırılmış ve sunulan bir web sitesinde başarılı bir bağlantı oluşturma kampanyasını başlatabilirsiniz.

Sayfa İçi SEO’nun Temel Özellikleri

Şimdi, sayfa optimizasyonunun temel yönlerine bakalım, tüm bu öğeler hakkında bazı hızlı bilgiler vereceğiz.

Anahtar kelimeler

Web siteniz için yeni bir içerik parçası oluşturduğunuzda, ana anahtar kelimeleriniz akılda tutulmalı ve sayfada göze çarpması için çalışmalısınız. Anahtar kelimelerinizi seçtiğinizde, çeşitli sorguların arama amacını da düşünmelisiniz, ticari, bilgilendirici veya işlemsel mi?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinde iyi bir varlık oluşturduktan sonra, yüksek oranda istenen anahtar kelimeler için sıralama olasılığını artırabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yapmanın en popüler yolu, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanmaktır. Bu, çok fazla bilgi sunacaktır. Ancak, Google’ın AdWords portföyünde yer alan bir araç olduğu için, en az miktarda para harcadığınız etkin bir AdWords kampanyanız olmadıkça tam arama hacmini size vermeyeceğini bilmelisiniz.

Keyword Planner’ın ücretsiz sürümü, oldukça geniş kapsamlı arama hacmi tahminleri sunar: 1-100, 100-1k, 1k-10k, 10k-100k vb. Ayrıca anahtar kelime üzerinde düşük, orta veya yüksek rekabet olup olmadığını gösterir.

Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz tek araç değildir.  Moz keywords Explorer , keywordtool.io , AnswerThePublic , UberSuggest ve diğerleri gibi web sitelerinde yararlı bilgiler bulabilirsiniz .

Anahtar Kelimelerinizi Kullanma

Anahtar kelimelerinizi metninizde, özellikle de gönderinin başlangıcında, bir kaç kez kullanmak isteyeceksiniz ancak anahtar kelime doldurmanın size iyi gelmeyeceğini ve hatta cezalandırılabileceğini unutmayın.

Meta etiketleri

Meta verileri, arama motorunın sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlayabilmesi için yazılmıştır. Meta açıklaması ve Google için meta başlığı içerir, ancak Bing ve diğer arama motorları da meta anahtar kelimeleri kullanabilir.

Meta Başlık

Meta başlığı, hedeflediğiniz anahtar kelimeyi, tercihen başa doğru içermelidir. Ayrıca, kullanıcıyı bir harekete geçirici mesaj ya da aciliyet ve coşku duygusu ile üzerine tıklamaya davet etmelidir.

Pek çok ilk sayfalık sonuçların sayıları vardır (örneğin 12 harika tatil yeri,  2018’de tatile gidilecek yerler), çünkü insanlar okuma listelerini okumaktan hoşlanırlar ve güncel içerikleri takdir ederler.

Meta başlığında nasıl / niçin / neden gibi değiştiriciler de yararlıdır, çünkü insanların bir şeyleri arama yolu giderek daha fazla konuşulmaya başlamıştır, bu yüzden soru-stil sorgularına hazırlanmak en iyisidir.

Elbette, bunlar tüm endüstrilerdeki ve nişlerdeki web siteleri için geçerli olmayacaktır, ancak bunların çoğu bu tavsiyeyi kullanabilir.

Uzmanlar genellikle sayfanızın Meta Başlığı’nın 60 karakterden fazla olmamasını tavsiye eder, aksi halde SERP’de kesilir ve tıklama oranınızı düşürebilir.

Çoğu içerik yönetim sistemi (örn. WordPress), web sitenizin adını, her meta başlığın sonunda bir ayıracıyla (- veya | gibi) eklemek için otomatik bir seçeneğe sahiptir, böylece karakterlerinizi sayarken bunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Meta Açıklaması

Meta Açıklaması, meta başlığında ve SERP’deki URL altında görünen küçük metin parçacığıdır. Hiçbir şey sağlanmazsa Google otomatik olarak sayfadan otomatik çıkarır, ancak her gönderi için mutlaka üzerinde çalışmalısınız.

Google, meta açıklamasının bir sıralama faktörü olmadığını ve yalnızca kullanıcılar için olduğunu iddia eder, ancak bu bir kesinlik değildir ve her iki şekilde de açıklayıcı olmalı ve ana anahtar kelimeleri doğal bir şekilde içermelidir.

Meta Açıklamalar, boşluklar dahil, yaklaşık 150-160 karakter olmalıdır, ancak Google, bunları biraz daha erken keserek veya daha uzun olanları göstererek sizi şaşırtabilir.

Her durumda, yazı veya sayfanızla ilgili önemli bilgilerin ilk yüz karakterden açıkça anlaşıldığından emin olmalısınız. Kullanıcıların, görebildikleri kadarıyla açıklamanın tam olarak içeriği anlatması gerekir.

Başlık Etiketleri

Bunlar H1 ile H6 arasındadır ve bunlar, yazdığınız şeyler için bir hiyerarşi sağlayarak HTML kodunun bir parçasıdır.

H1 etiketi, Google tarafından en önemli olarak kabul edildiği için yalnızca bir sayfada kullanılmalıdır. Bu nedenle, önemli anahtar kelimeleri içermeli ve sayfanın odağını göstermelidir.

WordPress ve diğer CMS, her gönderinin veya sayfanın H1 etiketinin başlığını otomatik olarak yapar, ancak seçtiğiniz temaya bağlı olarak varyasyonlar vardır. Örneğin, en son yayınları listeleyen bir kategori sayfası birden fazla H1 etiketi kullanabilir, ancak siz değiştirebilirsiniz kodun web sitenizin performansını SERP’lerdeki etkilediğini düşünüyorsanız.

2-6 arası H etiketlerinin geri kalanı, yapısını işaret etmek için gövde metninde kullanılmalıdır. yani metninizdeki en az önemli alt başlık için en küçük H etiketleri kullanılmalıdır. ancak bunların tümünü kullanmak zorunda değilsiniz.

Görüntüler ve Diğer Medya

Fotoğraflarla ilgili bilmeniz gereken en önemli iki şey, web sitenizin yükleme süresini etkiledikleri ve arama robotlarının onları veya diğer medya dosyalarını ‘okuyamayacakları’ ancak bu sorunların her ikisini de ele almanın yolları olduğu.

Hız açısından, web sitesi sahiplerinin mümkün olduğunca 100kb’nin altında bir dosya boyutuna sahip görüntüleri kullanmaları tavsiye edilir, çünkü büyük resimlerin yüklenmesi uzun zaman alır ve site hızı büyük bir sıralama faktörüdür.

Görseliniz veya videonuzla ilgili Google’a ‘açıklama’ için, her medya dosyası için ALT metin özelliğini kullanmalısınız. Bu, HTML kodunda yapılabilir, ancak çoğu CMS, yükleme sırasında ALT metin eklemenin daha kolay yollarına sahiptir.

ALT metni, fotoğraf veya videoyu tanımlamasının yanı sıra, hedeflediğiniz ana anahtar kelimeyi de içermelidir. Ancak, bu anahtar kelimeleri de çok fazla içeri aktarmak zorunda kalmazsınız.

Görüntüleri optimize etmenin bir başka yolu da onları betimleyici bir dosya adıyla bilgisayarınıza kaydetmektir. IMG1231.jpg yerine, parkta oynayan bir köpeğin görüntüsü, örneğin ‘köpek-peşinde-frizbee.jpg’ olarak adlandırılmalıdır.

Videolar veya ses dosyaları için, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlamak ve onu arama sonuçlarına ekleyebilmek için Googlebot’un okuyabileceği bir döküm yazısı da sağlamalısınız.

İçerik Uzunluğu

İçeriğin ne kadar uzun olması gerektiği, büyük bir tartışma konusu olmuştur, ancak maalesef doğrudan bir cevap yoktur. Google’ın Backlinko’s çalışmasına göre daha uzun içerik tercih ettiği görünüyor , ancak her web sitesi için bir kural olamaz.

Her şey içeriğe, konuya ve diğer web sitelerinin yaptığı çalışmalara bağlıdır. Şüpheniz varsa, en başarılı rakiplerinizin bloglarına bakın ve yayınlarının genellikle ne kadar sürdüğünü görün.

Ancak, sadece rakibinizden daha uzun bir yazı oluştururmanız yeterli olmaz. Ayrıca, kaliteyi sağladığınızdan emin olmanız ve hatta daha az kelime ile bile yapabilirsiniz. Hem kullanıcıları hem de Google’ın bunu takdir edeceği gibi, bunu mümkün olduğunca doğal, kullanışlı ve bilgilendirici yapın.

URL’ler

Öncelikle, sayfalarınızdaki statik URL’leri kullanmanız önerilir çünkü daha açıklayıcıdırlar ve bir ana anahtar kelime içeriyorlarsa ve iyi yapılandırılmışlarsa sıralamada yardımcı olabilirler.

Örneğin, şunun gibi görünen bir URL’ye sahip olmak istemiyorsunuz: example.com/120365/; Daha fazla kullanıcı dostu ve daha kolay görünüyorsa Google dostu budur: example.com/site-ici-seo-nedir. ayrıca URL çok uzun olmamalı.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR!
Sende Bilgilen Kullanıcısı
Yorumunuz minimum 30 karakter olmalıdır. (0)