Gündem

Sezai Karakoç Kimdir? Hayatı ve Şiirleri

Sezai Karakoç

Sezai KARAKOÇ Kimdir?

Sezai Karakoç 22 ocak 1933 yılında, Diyarbakır’a bağlı Ergani ilçesinde doğan, Türk şair, yazar, mütefekkir ve siyasetçidir. İkinci yeni şiirinin bayrak taşıyıcısı, kibarlığın, nahifliğin ve alçak gönüllülüğün baş abidesi Türk edebiyatının unutulmayacak efsaneleşmiş şairi, en yakın dostu Cemal Süreya’nın Mehmet Akif ve Necip Fazıl’ın karışımı olarak ifade ettiği büyük usta Sezai Karakoç. Hayatı boyunca Her zaman örnek alınan bir edebiyatçı oldu ve hala da adından söz ettirmektedir. Bu büyük usta, 22 ocak 1933 yılında, Diyarbakır’a bağlı Ergani ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Çocukluğunu, Dicle, Maden ve Ergani gibi çeşitli ilçelerde geçiren Sezai Karakoç, 1938 yılında Ergani ilçesinde ilkokul öğrenimine başlamadan önce 3 ay boyunca dini eğitim aldı. İlkokul eğitimini 1944 yılında tamamlayan şair, Maraş ortaokulunda burslu şekilde yatılı okul eğitimi aldı. 1947 yılında aynı şekilde parasız yatılı olarak, Gaziantep lisesine başladı ve buradaki eğitimini de başarı ile tamamladı.

Babası ilahiyat okumasını istiyordu ancak, kendisi Felsefe bölümünü bitirmek istiyordu. Fakat ikisi de olmayarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini kazandı. Bu bölümü yüksek derece ile tamamlayarak, Zorunlu görev icabı Maliye Bakanlığı bünyesinde Hazine Genel Müdürlüğü, dış tediyeler bölümüne atandı. 1973 yılına kadar çeşitli devlet işlerinde çalışarak, Anadolu’yu karış karış gezdi. 1973 yılından sonra da hiçbir resmi işte çalışmamıştır. Bu noktada Sezai Karakoç’un siyaset ve edebiyat alanında çalışmaları başlamaktadır. 1990 yılında İstanbul’da “Diriliş” dergisini kurar ve hemen ardından da Diriliş Partisini kurar. Yedi yıl boyunca partinin genel başkanlığını yaptı ancak 1997 yılında parti iki defa seçime giremeyerek kapatılmak zorunda kaldı. Daha sonra 2007 yılında, “Yüce Diriliş Partisi” adında bir parti kurdu. Halen bu partinin genel başkanlığını yürütmektedir. Sezai Karakoç 2011 yılında, Cumhurbaşkanlığı Devlet Edebiyat ödülüne layık görüldü ancak verilen para ödülünü ve plaketi reddedip almaya gitmedi.

Sezai Karakoç’un Edebi Kişiliği Sezai Karakoç, şairlerin her daim toplumun tercümanları ve kısık sesleri olduğunu öne süren savunmalar yapmıştır. Hayatının dönüm noktası olarak bahsettiği Diriliş Partisini de bu kısık seslerin her yerde yankılanmasını sağlamak için kurduğunu öne sürmüştür. Türk şiirinin en önemli temsilcisi olan Sezai Karakoç, şiir anlayışı konusunda düşüncelerini, “Edebiyat Yazıları” adını verdiği 3 seriden oluşan kitapta toplamıştır. Metafizik olarak tabir edilen Türk şiiri Abdülhak Hamit Tarhan ile beraber sona ermişken Sezai Karakoç ile beraber yeniden uyanmıştır. Yeniden tohumlarını attığı metafizik Türk şiiri günümüzde de etkilerini sürdürmektedir.

Edebiyat hayatı boyunca sayısız şiir, düşünce yazıları içeren kitaplar, piyesler, hikayeler, inceleme yazıları ve denemeler yazmıştır. Böylesine uzun soluklu ve efsaneleşmiş bir şairin toplumca anlaşılması ve benimsenmesi gerekmektedir. Bu sebeple her kesimden, her gruptan insanın bu büyük ustanın bıraktığı eserleri okuyarak ve bilgi sahibi olarak yaşatması gerekmektedir. Bu noktada Sezai Karakoç Türk edebiyatının ve Türk şiirinin kemikleşmiş yapısının mimarlarından birisidir. Günümüzde yazılan şiirlerin de temelini oluşturan eserler ortaya koymuştur.

Sezai Karakoç Şiirleri

Sezai Karakoç, Şiirlerini toplamda 13 farklı kitapta bir araya toplamıştır bunlar şiirler I kitabından başlar ve şiirler XIII olarak son bulur. • Şiirler 1- Hızır’la Kırk saat • Şiirler 2- Taha’nın Kitabı • Şiirler 3- şahdamarı • Şiirler 4- Zamana Adanmış sözler • Şiirler 5- çeşmeler- ayinler • Şiirler 6- Leyla ile Mecnun • Şiirler 7- Ateş Dansı • Şiirler 8- Alın Yazısı Saati • Şiirler 9- Aşk ve Çileler • Şiirler 10- Ölüm ve Çerçeveler • Şiirler 11- Pişmanlık ve Çileler • Şiirler 12- ve Mona Rosa • Şiirler 13- karayılan Bu şiir kitaplarından bazıları birbirinin devamı niteliği taşımaktadır ve bir olay üzerine kurulmuştur.