İş Dünyası

Otomasyon Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

745 Okunma Yorum Yok
Otomasyon Nedir

Otomasyon Nedir?

Endüstriyel otomasyon, bilgisayar veya robot gibi kontrol sistemlerinin kullanılması ve bir insanın yerini almak için bir endüstride farklı süreçlerin ve makinelerin işlenmesi için kullanılan bilgi teknolojileridir. 

Daha önce otomasyonun amacı üretkenliği arttırmaktı (otomatik sistemler günde 24 saat çalışabildiğinden) ve insan operatörleri ile olan maliyeti (Maaş, sigorta, mesai gibi) azaltmaktı. Ancak bugün, otomasyonun odak noktası, bir üretim sürecinde artan kalite ve esnekliğe kaymıştır. Otomobil endüstrisinde, pistonların motora takılması el ile % 1-1.5’luk bir hata oranıyla gerçekleştirildi. Bu işlem otomasyon robotları ile % 0.00001’lik bir hata oranıyla gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel Otomasyonun Avantajları

Daha düşük işletme maliyeti

Endüstriyel otomasyon, bir insan operatörüyle ilişkili sağlık giderlerini ve ücretli izin ve tatilleri ortadan kaldırır. Dahası, endüstriyel otomasyon, ikramiye, emekli maaşı gibi diğer çalışanlara yönelik faydalar gerektirmez. Her şeyden önce, yüksek bir başlangıç ​​maliyeti ile ilişkilendirilse de, çalışanların aylık ücretlerini düşürür ve bu da şirket için önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar. Endüstriyel otomasyon için kullanılan makine ile ilişkili bakım maliyeti daha azdır.

Yüksek verimlilik

Birçok şirket yüzlerce üretim işçisini fabrikayı maksimum saatte çalıştırmak için üç vardiyaya kadar işe alsa da, tesisin bakım ve tatil için kapalı olması gerekiyor. Endüstriyel otomasyon, şirketin 7 gün / 24 saat üretim tesisi işletmesini sağlayarak şirketin amacını karşılar. Bu, şirketin verimliliğinde önemli bir iyileşmeye yol açar.

Yüksek kalite

Otomasyon, bir insan ile ilişkili hatayı azaltır. Ayrıca, insanlardan farklı olarak, robotlar herhangi bir yorgunluğu içermez, bu da farklı zamanlarda tek biçimli kalitede imal edilen ürünlere yol açar.

Yüksek esneklik

Montaj hattında yeni bir görev eklemek, bir insan operatörüyle eğitim gerektirir, ancak robotlar herhangi bir görev yapmak için programlanabilir. Bu üretim sürecini daha esnek hale getirir.

Yüksek Bilgi Doğruluğu

Otomatik veri toplama eklemek, anahtar üretim bilgilerini toplamanıza, veri doğruluğunu artırmanıza ve veri toplama maliyetlerinizi azaltmanıza olanak tanır. Bu, atıkları azaltmak ve süreçlerinizi iyileştirmek söz konusu olduğunda doğru kararları verebilmeniz için gerekli bilgileri sağlar.

Yüksek güvenlik

Endüstriyel otomasyon, tehlikeli koşulların üstesinden gelmek için robotları kurarak üretim hattını çalışanlar için güvenli hale getirebilir.

Endüstriyel Otomasyonun Dezavantajları

Yüksek kurulum maliyeti

Bir insan üretim hattından otomatik bir üretim hattına geçiş yapmakla ilgili ilk yatırım çok yüksektir. Ayrıca, bu yeni gelişmiş ekipmanın üstesinden gelmek için çalışanların eğitilmesinde önemli maliyetler vardır.

Sonuç: Endüstriyel otomasyon son zamanlarda, düşük maliyetlerle artan verimlilik, kalite ve güvenlik gibi büyük faydalarından dolayı çeşitli endüstrilerden giderek daha fazla kabul görmüştür.