Kadın & Erkek

Nişan Nasıl Yapılır ve Neler Gereklidir?

Çiftlerin evlilik yolundaki ilk sözün ardından yapılması gereken prosedür nişandır. Düğün öncesi atılan en büyük adım olan nişan merasimi birbirini seven çiftlerin ileri ki bir tarihte evleneceklerini beyan etmesidir. Nişan nasıl yapılır konusu yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Ülkemizde doğudan batıya, kuzeyden güneye gelenek ve görenekler hep farklıdır. Bu farklılıkların en önemli nedeni ise yöreden yöreye ihtiyaçların farklılık göstermesidir.

Günümüz örf ve adetlerinde nişan merasimi kız tarafı tarafından organize edilip yapılmaktadır. Nişan yapılacakken ilk belirlenmesi gereken şey söz nişan ve istemenin aynı anda olup olmayacağının belirlenmesidir. Çiftler aileleriyle birlikte karar verdikten sonra hazırlığa başlamalıdırlar.

Nişan Nasıl Yapılır?

Nişan Öncesi Hazırlık

Sözler kesildikten sonra nişan alışverişleri başlamaktadır. Nişan da düğün öncesi bir hazırlıktır ve olmazsa olmaz görevlerimizden biridir. Genellikle nişan töreni de aile arasında ev ortamında yapılmaktadır.

Nişan öncesi hazırlık yapılmaktadır ve alışverişe çıkılmaktadır. İç çamaşırları, elbise, ayakkabı, çanta ve nişan yüzükleri alınır. Erkeğe kız tarafı kıza ise erkek tarafı nişan yüzükleri alınır. Bunlar ise kız tarafına verilir ve nişan da kız evinde yapılmaktadır. Ayrıca çiçek ve çikolata da alınmaktadır ve kız evine giderken götürülmektedir. Hazırlığınız bitti ise artık nişan nasıl yapılır inceleyelim.

Konsept Belirleyin

Nişan bir nevi düğün provası niteliğindedir. Kız ve erkek aileleri bir araya gelerek düğün öncesi hazırlıkları konuşurlar. Aileler birbirini böylelikle daha yakından tanımış olurlar. Nişana hazırlanılırken merasim evde mi yapılacağına yoksa salon mu tutulacağına önceden karar verilmelidir.

Son zamanların trendi evde masa konseptiyle nişan masası hazırlamaktır. Ancak yoğun tempoda çalışan insanlar için bu durum mümkün olmayıp daha rahat olması bakımından salon veya bir cafe tercih edilebilmektedir.

Evde Nişan Nasıl Yapılır?

Eğer tüm konsepte karar verip evinizde kutlama alanı ayarladıysanız sizin için gerekli olacak temel parçalar; büyük boy yemek masası, üçlü jardinyer, konteptinize uygun çiçek ve süslemeler, mum ve balonlar da masanın etrafına neşe katacaktır.

Ev Nişanı Ve Salon Nişanı Arasındaki Fark

Evde yapacağınız merasim ile salonda yapacağınız merasim arasında elbette ki fark olacaktır. Evde kendi uğraşınızla yaptığınız nişan töreni salonda yapılana kıyasla çok daha ucuz olabilecek iken salonda yapılan merasim ise size büyük bir zaman tasarrufu sağlayacak ve bir nebze üstünüzdeki stresi hafifletecektir.

Nişanda Ne Giymelisin

Nişan nasıl yapılır sorusu kadar önemli olan bir soruda nişanda nasıl giyineceğinizdir. Tamamen sizin seçiminize ve zevkinize kalmıştır.

Örneğin merasiminiz deniz kenarında veya kumsalda yapılıyor ise uçuş uçuş bir elbise altına da sandalet giyilebilir. Salon da uzun omuzları açık abiye tam size göre olacaktır. Eğer nişan evde yapılır isteme faslına da uygun giyinecekseniz diz altı bir elbise ile kare topuk ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ayrıca damadın kravatının elbisenize uyumlu olması ekstra bir şıklık sağlayacaktır.

 

Nişanda Takı Takılır Mı?

Merasiminde takı takılması yöreden yöreye değişen bir durumdur. Kimi yörelerde takı takmamak ayıp karşılanabilecekken kimi yörelerde zaten düğünde takı takılacağından nişanda takı takmak uygun görülmez.

Nişan Nasıl Yapılır Sorumuzun Son Alt Başlığı Nişanda Ne İkram Etmelisiniz?

Nişan töreni salonda yapılıyorsa tıpkı düğünde olduğu gibi nişan pastası kesilir. Ve bunun öncesinde mekanla anlaşılan ikram tabakları servis edilir. Eğer nişan evde yapılıyorsa kız tarafı yöresel yemekleri eve gelen konuklara ikram edebilir veya yemek şirketiyle anlaşılabilir.