Bilim

Lüsid Rüya Nedir? Kontrollü Rüya Farkı

Lüsid - Kontrollü Rüya Nedir? Lucid Dream

İnsanlığın varoluşundan bugüne kadar rüyalar sürekli merak uyandıran konular arasında kendine yer bulmuştur. Gerek bilimsel olarak gerek toplumsal olarak üzerinde durulmuştur. Toplumsal olarak, görülen rüyaların geleceğe bir işaret olduğu kanısı vardır. Özellikle inançlı toplumlarda, bu durum oldukça yaygındır. Bilimsel olarak ise, yapılan araştırmaların birçoğunda, görülen rüyaların geleceğe değil de geçmişte yaşanan bilinci olarak veya bilinç dışında, yani bilinç altında depolanan bilgilerin ışığında gerçekleştiği kanısı vardır. Birçok bilim adamı bu konu hakkında hatırı sayılır derecede çalışma ve araştırma yapmıştır. Rüyalarla ilgili ilk bilimsel çalışmaları da 1900’lü yıllarda Sigmund Freud yapmıştır. Freud, yaptığı çalışmalarda rüyaların beyinde gerçekleşen biyokimyasal olaylar sonucu oluştuğu fikrini ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki insanlar rüyalarında bilinçli ya da bilinçsiz olarak beş duyu organıyla algıladıkları imgelemeleri görmüşlerdir.

Lüsid Rüya (Lucid Dream)  Nedir?

Rüyalar ile ilgili genel bilgileri verdikten sonra asıl konumuza gelecek olursak, Lüsid rüyalar insanların rüya esnasında rüyada olduklarının farkına varıp, rüyalarını istekleri doğrultusunda kontrol etmek ve yönetmektir. Kontrollü rüyada yapabileceklerimizin bir sınırı var mıdır sorusunun yanıtı kesinlikle bir sınırı yoktur. Daha açıkçası rüyanızın tanrısı siz olursunuz. Rüyaya geçilen anın öncesi yoktur ve insanlar bir anda gelişen olayların ortasında kendilerini bulurlar. Böyle bir durumda rüyada olunduğunu fark etmek kolay olmayacaktır. Çünkü çoğu insan rüyaya daldığı andan itibaren olay örgüsü içerinde rüyasına devam eder ve durumun farkında olmazlar. Fakat bazı insanlar var oluş sebebini karşı konulması güç bir şekilde düşünürler ve çoğu zaman bu düşüncelerin içinde kaybolur giderler. Beyin bu durumu sürekli sorgular ve gerçek dünya bir çeşit hayal gibi, hayal dünyası ise gözlerinizi açtığınız gerçek dünya gibi gelmeye başlar. Genel olarak sorgulayan ve derinlemesine düşünce yapısına sahip olan insanlar rüyada olduklarının kolayca farkına varırlar. Doğal dürtülerini kolayca gerçekleştirebilecekleri bir yer olduğundan durumdan haz duyarlar.

Lucid Rüya (Kontrollü Rüya) Nasıl Görürüz?

Kontrollü rüyalarda düşüncelerin netliği ve berraklığı önemlidir. Kafası çok karışık insanlarda ve ikilikci düşünce yapısına sahip olan insanlar rüyalarının farkında olabilirler fakat yönetilmesi konusunda çok zayıf kalabilirler. Örneğin; rüyalarını kontrol edebilen insanların bu yeteneği çocuk yaşlarda daha nettir ve bütün imgelemeler nettir. Fakat ilerleyen zamanlarda yaşam koşulları ve stresten kaynaklı görüntüler bulanıklaşabilir ve kontrol kabiliyeti bir miktar düşebilir. Beynimiz de ne oluyor da bizler rüyalarımızı kontrol edebiliyoruz? Öncelikle böyle bir soruya verilebilecek en kestirme yanıt bedenin uyku halinde olması ancak beynin uyku halinde olmaması durumudur. Bilimsel olarak da beyin dalgalarının uyku ile uyanıklık arasında bulunması durumudur. Kontrollü rüya toplam insan nüfusuna göre çok az insanın taşıdığı bir yetenektir. Fakat günümüzde çeşitli tekniklerle bu yetenek sonradan da kazanılabilir. Kişiye uyku esnasında fiziksel birtakım müdahalelerle rüyada olduklarının farkına varmalarını sağlayarak bu yetenek kazandırılır. Toparlayacak olursak rüyalarını kontrol edebilen ve yönetebilen insanlar, normal hayatta yapmak isteyip de yapamadıkları birçok şeyi rüyalarında gerçekleştirebilirler. Lüsid rüyalar, insanlar açısından hayal güçlerini geliştirebileceği gibi, birtakım dürtülerin de etkisinde kalmasına sebep olabilir.