Bilim

Kompozit Malzeme Nedir?

Kompozit Malzeme Nedir

Kompozit Nedir? En az 2 maddenin birbirine karıştırılması sayesinde oluşan katı malzemelere kompozit adı verilmektedir. Dünyamızdaki pek çok malzeme kompozitten oluşuyor. Kompozit malzeme, oluştuğu malzemelerden kendine ait yeni özellikler ortaya çıkarmaktadır. Peki, kompozit malzeme oluşturmak için kullanılan malzemeler nasıl birbirine kaynaştırılmaktadır? Kompozit malzemesinin yapımında kullanılan ürünlerin karışımı için genellikle kaynaklama ya da eritme gibi işlemler tercih edilmektedir. Bu şekilde kullanılan bütün malzemeler işlem sonucunda birbiri içerisinde harmanlanmaktadır. Bu noktada da malzemelerin birleştikten sonra birbirinden ayırt edilemeyeceğinin de altını çizmemiz gerekiyor. Kullanılan malzemeler, aslında birbirinin zayıf özelliklerini ortadan kaldırmaktadır. Bu malzemelere kolay bir şekilde şekil verilebilmektedir.

Dayanıklı olması, üstün yüzeyde kalitesinin bulunması en önemli özellikleri arasında bulunmaktadır. Kullanıldığında kullanıcılara pek çok avantaj sağlamaktadır. Dayanıklı ve son derece kullanışlı olmasının yanı sıra ürünler son derece hafiflerdir. Kompozit Ürünlerinin Bileşenleri Bizler genel olarak bu noktada kompozit malzemelerindeki elemanlar hakkında bilgi vermemiz gerekiyor. Kompozit ürünlerindeki malzemelerin temel bileşenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: -Katkılar: Ara yüzey olarak da biliniyor. Matris ile takviye olarak tanımlanan maddeler arasındaki fazdır. Yapışmanın gücünü belirler. Özelliklerin geliştirilmesini sağlar. Özellikle otomobil sektörleri içerisinde kullanılıyor. -Matris: Takviye fazlarını birleştirmek amacı ile kullanılıyor. Sürekli faz olarak da tanımlanmaktadır. -Takviye: Matrisin içerisinde bulunan ikinci faz olarak biliniyor. Özetle matrisin daha dayanıklı ve güçlü olabilmesini sağlamaktadır. Matrisin %60 oranında pekiştirilmesine yardımcı olur. Bütün kompozit ürünlerinde genel olarak 2 malzeme kullanılıyor. Kompozit Malzeme

Kompozit Ürünler Hakkında Bir malzemenin kompozit olarak adlandırılması için aşağıda belirtilen özellikleri bulunması gerekmektedir: -Kompozit malzeme üretmek için kullanılacak olan malzemelerin en iyi özelliklerinin ortaya konulması gerekmektedir. -Mekanik özellikleri bulunmalıdır. -Yukarıda belirttiğimiz üzere en az 2 maddenin bulunması gerekmektedir. Kompozit malzeme olarak üretilecek ürünün mutlaka bir ihtiyacı karşılaması gerekmektedir. Bu noktada ihtiyaçların ne olduğunun bilinmesi son derece önemlidir. Bir ürün tasarlanırken doğal olarak hangi amaçta kullanılacağı, maliyetinin ne kadar tutacağı, hangi maddelerin kullanılacağı, ne kadar kaliteli olacağı gibi bazı noktaların belirlenmesi gerekmektedir.

Kompozit ürünleri ısıya ve ateşe karşı son derece dayanıklıdır. Daha öncede belirttiğimiz gibi şekil verilmesi son derece kolaydır. Kaplama aşaması sırasında kullanılacak olan pigmentler sayesinde ürüne tek seferde istenilen renk verilebilmektedir. Belirtilen bütün bu avantajlar sayesinde günümüzde pek çok alanda kompozit malzeme kullanılmaktadır. Kompozitin kullanım alanları son derece geniştir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanoğlu malzemeleri kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Bu da bu noktada malzemeleri son derece avantajlı bir konuma getirmektedir. Kompozit ürünlerinin genel olarak kullanım alanlarını şu şekilde belirlememiz mümkündür:

Seramik alanında kullanılır: Seramik malzemeler içerisinde bulunur.
Karayolu tankerleri: Karayolu tankerlerinde olması gereken özelliklerden biri içerisinde kompozit burunlu olmasıdır. Ürünlerin bu noktada kullanım ömrü uzamaktadır.
Çeşitli ev eşyalarında: Ev eşyalarının daha dayanıklı ve daha kaliteli olması amacıyla kullanılmaktadır. Çeliğe kıyasla çok daha kuvvetli, hafif ve dayanıklıdır.
Tarım araçlarında: Malzeme yönünde oluşan sorunların çözülmesi amacıyla tercih edilmektedir.
Otomobillerin belirli parçalarında: Darbelere karşı ürünlerin daha dayanıklı olması amacıyla kullanılmaktadır. Araca göre, kullanılacak malzemeler değişmektedir. Bütün bunların dışında genel olarak: Binanın cephelerinde ve panolarında, deniz tekniklerinde, banyo ünitelerinde, uçak yapılarında, basınçlı gaz kapları, boru tesisatları, özel takımlar, motorlar, bataryalar, elektrikli ısıtıcılar ve kamyonlar gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanılan malzemelerle kullanıcılara belirli avantajlar sağlamaktadır. Bu noktada da günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu ürünlerin tek dezavantajı, diğer ürünlere kıyasla biraz daha pahalı olmasıdır.