Sağlık

Kan Nedir Nelerden Oluşur?

kan nedir

Kan Nedir? Kan bilindiği gibi insanlar ve hayvanlar için hayati önemi en yüksek sıvıdır. Peki kan nedir; aslında kan bir organ sayılır. Çünkü bir organ kadar önemli görevleri vardır. Hatta bazen diğer organlardan bile daha fazla öneme sahiptir. Diğer organlardan tek farkı sıvı olmasıdır. Kanımız atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içerisinde vücudumuzun her ucuna ulaşır. Kan nedir basit bir şekilde açıkladık bundan sonra kan nelerden oluşur ve kanın görevleri nelerdir bunları açıklayacağız. Bunları da açıkladıktan sonra kan nedir daha iyi kavrayacaksınız. Kan Nelerden Oluşur?

Kanın içerisinde farklı görevleri yerine yetiren farklı hücre grupları vardır. 60%’a yakınını sıvı kısmı oluştururken 40%’a yakınını hücreler oluşturur. Bu hücre grupları alyuvarlar, akyuvarlar ve trombosit denilen beyaz kan pulcuklarıdır. Tabii her bir grubun hayati görevleri vardır. Alyuvarlar; Akciğerden sağlanan oksijeni hücrelere ve hücrelerden gelen karbondioksiti akciğerlere taşımakla görevlidir. Bu hücreler oksijen bağlama özelliği olan hemoglobin proteini ile doludur. İçeriğindeki demire bağlanan oksijen molekülleri hücreleri hücrelere taşınır. Akyuvarlar; Vücudun savunma sisteminde görev alırlar. Kırmızı rengi sağlayan pikmentleri taşımadıkları için bunlara beyaz kan hücreleri de denir. Bu beyaz kan hücrelerinden nötrofil olarak adlandırılanlar özel bir yeteneğe sahiptir. Bir nötrofil kan damarları arasında yol alırken hasarlı bölgelerin içerisine nüfus eder.

Bakterilerin yaydığı kimyasalları takip eder ve onları yakalayıp içerisinde hapseder. Sahip olduğu sindirim ve enzimlerle bakteriyi yok eder. Sonra kendisi de küçük parçalara ayrılıp görevini tamamlar. Trombositler; Kan hücrelerinin en küçüğüdür. Temel görevi ise kan damarlarının yırtıldığı yada bozulduğu kısımları tıkayıp kanamayı durdurmaktır. Salgıladığı kimyasallar çok sayıda trombosit ve alyuvarın yaralı bölgede toplanmasını sağlar. Bunun yanında kanın pıhtılaşmasını sağlayan enzimleri üretir. Kanın Görevleri Nelerdir? Kanın 60%’lık kısmının sıvı olduğunu söylemiştik. Plazma kanın sıvı kısmını oluşturur. Plazmanın 92%’lik bölümü sudan oluşur. Kalan kısmı az olmasına rağmen içerik olarak oldukça zengindir. Plazma proteinlerinin yanı sıra yağlar, hormonlar, aminoasitler, antikorlar, sodyum, potasyum ve iyot gibi birçok element kan plazmaları ile  birlikte dokulara taşınır.

Kan ciğerlerdeki oksijeni vücuda ve vücuttaki karbondioksidi de ciğerlere taşımakla da görevlidir. Ayrıca vücuttaki yaralı olan yerleri onarmak ve bakterileri yok etmekte kanın görevlerindendir. Kan aynı zamanda metabolizmada oluşan ısıyı vücuda dağıtarak vücut ısısını düzenler. Kan sadece bir organ olarak görevlerini yerine getirmekle kalmaz aynı zamanda büyün organlar ve vücudun farklı noktaları arasında iletişim köprüsü olur. Beynin talimatlarını ileten kimyasal hormonlar vücudun her noktasına kan vasıtası ile taşınır.