Gündem

Dolar Sembolü Nasıl Yapılır ve Hakkında Bilgi

dolar İşareti

Dolar İşareti Yapımı

Dolar işareti yapmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki yukarıdaki görselde gösterdiğim gibi (Boşluk tuşu sağındaki ” bazı klavyelerde sadece ALT yazıyor da olabilir “) ALT GR + 4 tuşlarına basmaktır. Bilgisayar yeni kullanmaya başlayanlar için açıklama ihtiyacı duyuyorum. İlk önce alt gr tuşuna basıp ve basılı tutarken 4 tuşuna basacaksınız.

İkinci Yöntem İse;

Windows 7 ve altı için: Başlat > Tüm programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşleminden $ sembolünü bulup seçiniz.

Windows 10 için: Yukarıda gösterdiğim gibi ekranın sol alt köşedeki arama çubuğunu açıp Karakter Eşlem yazıyoruz ve $ işaretini bulup seçiyoruz. Artık dolar sembolü ‘nü kullanabilirsiniz.

Dolar İşareti Hakkında Bilgi

Dünya çapında en çok bilinen sembol olan dolar sembolü, aslen İngiliz-Amerikan tüccarları arasında olan finansal belgelerde olan üşengeçlik sebebinden dolayı ortaya çıktı.

Dolara ait olan ilk orijinal kayıt 1770 yıllarında İngiliz-Amerikan tüccarlarının İspanyol-Amerikan tüccarları ile yapmış olduğu iş anlaşmalarında rastlantı olarak ortaya çıktı.

1800 yıllarında bu dolar sembolü kabul görmemişti. Ancak o yıllardan sonra dünya çapında bilinen bir dolar sembolü haline gelmeye başlamıştı. 1800 yılları sırasında ilk olarak resmi ABD doları basılmıştı.

Dolar işareti için daha öncelerde İspanyol pesosu için kullanılan “p” harfi kullanılıyordu. Peso için yazılmış olan finansal belgelerin içerisinde, 1 peso 1p, 1000 peso ise “ps” olarak kullanılıyordu. Finansal belgelerin içerisinde sık sık ps yazıları yazılıyordu. İngiliz-Amerikan kolonileri ps sembolünü iç içe geçirerek yazmaya başladı ve ortaya çıkan şekil bir kalıcılık kazandı.

Dolar Sembolü Nerelerde Kullanılır?

Dolar işareti yalnız para simgesi olarak kullanılmaz. Birçok alanda dolar işareti kullanılır. Bilgisayar programcılığında en çok işlev gören dolar işareti Excel programlarında birçok işin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Excel programlarında belirli var olan bir formülün değişme yapılmaksızın yapıştırma özelliği için kullanılır. Dolar sembolü aynı Excel programı içerisinde formülün kurduğu sistemin ardından Hücre sabitleme özelliği ile yani satır ve sütun halindeki hücre miktarınca aktarıma yardımcı olur. İllere göre nüfus ile km2 dağılımlarında da hücre sabitleme işlevini üstlenir.

Dolar Sembolü Videolu Anlatım

Ayrıca Sonsuzluk işareti nasıl yapılır detaylı anlatımını da yayınladık.