Dizel Araca LPG Takılır Mı? Dizel Arabaya Tüp Taktırmak
İzonova İzolasyon Polyurea Kaplama

Dizel Araca LPG Takılır Mı?

Otomobil
0
Dizel araca lpg takılır mı

Yakıt ile çalışan motorlar dizel ve benzinli olarak ikiye ayrılırlar. Benzinli motorlar yakıtı kıvılcım ile ateşleyerek yakarken dizel motorlar yakıtı sıkıştırarak yakarlar. Her motor türü, petrolden yakıt elde edilmesi esnasında kimyasal içerik olarak farklılaşan ürünlerden en fazla verim alarak kinetik enerjiye dönüştürmek için geliştirilmiştir, dizel araca lpg takılır mı?

Benzinli motorlar 1800’lü yılların sonuna doğru ortaya çıkmış, aynı zamanlarda 10-15 sene gibi bir süre sonra dizel motorlarda geliştirilmeye başlanmıştır. Fakat hem ekonomik sebepler hem de petrol rezervlerinin projeksiyonu açısından 20. Yüzyılın özellikle son çeyreğinde yeni yakıt türleri araştırılmaya başlanmış ve nihayetinde LPG’de içten yanmalı motorlar için kullanılabilecek bir yakıt olarak öngörülmüştür.

Dizel Arabaya LPG (tüp) Takılır Mı ?

Dizel yakıtı yani mazot sıkıştırılan havanın içerisine yakıt püskürtme ile çalışmakta iken LPG hava ile LPG’nin karışımının kıvılcım ile alevlendirilmesini gerektirmektedir. Yani LPG’nin takılabilmesi için motorda bir ateşleme sistemi mevcut olması gerekirken dizel araçlarda bu sistem bulunmamaktadır. Oysa benzinli motorlarda aynı LPG sisteminin gerektirdiği buji ve distribitor gibi ateşleme sistemi ve karbüratör ve / veya enjeksiyon gibi hava ile karışım mekanizması bulunduğundan sadece bir LPG tankı, sıkıştırılan gazın genişlemesi sırasında soğumadan kaynaklı donmayı engelleyici bir ısıtma ünitesi ve LPG / Benzin geçişini sağlayabilecek birkaç elektronik malzeme eklenmesi ile dönüşüm sağlanabilmektedir. Dizel araca lpg takılır mı? EVET dizel arabaya lpg takılır.

Peki Neden Hiç LPG’li Dizel Araç Göremiyoruz?

Evet dizel araca LPG takılıyor ama tercih edilmemesinin sebebi; Masraflı ve Verimli olmamasıdır.

Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?

Dizel motorlar içten yanmalı bir motor türüdür. Motor içerisine alınan havanın (oksijen içeren gazın) içerisine mazotun püskürtülmesi ile alevlenerek bir güç oluşturma prensibi ile çalışırlar. Bu güç benzinli motorlarda olduğu gibi özel bir mil (krank mili) sayesinde dönme hareketine çevrilerek bir takım mekanik aksamlar sayesinde aracı hareket ettirmeye yararlar.

LPG Yakıt Olarak Nasıl Kullanılır?

LPG gaz halinde kullanılan bir yakıt türüdür ve kıvılcım ile ateşlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple araç motorlarında kullanılabilmesi için benzinli motorlarda yer alan buji gibi bir kıvılcım üretecine ihtiyaç duymaktadır. Depodan motora iletilen gaz burada tıpkı benzinde olduğu gibi hava ile karıştırılarak ateşlenir ve oluşturulan bu güç sayesinde yukarıdaki gibi hareket meydana gelir.

Dizel ve Diğer Motorların Kıyaslanması

Dizel motorlar benzinli ve LPG’li motorlara göre yakıt tasarrufu açısından, sağlamlık ve uzun ömür açısından oldukça avantajlıdır. Fakat performans konusunda ve çevrecilik konusunda dezavantajları mevcuttur. Hatta havayı kirletme oranı bakımından egzoz emisyon değerleri oldukça yüksek çıktığından bazı Avrupa ülkeleri dizel motorların kullanımını kısıtlamıştır.

Tepkiler

3
4
1
2
0
2

Yorumlar

“Dizel Araca LPG Takılır Mı?” için 8 cevap

 1. Engin dedi ki:

  Açıklama güzel, aşırı teknik olmadan biraz daha detay verilebilir.

 2. sivaslı dedi ki:

  Dizel araca lpg takıldığını biliyordum ama neden ve nasıl olduğu hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

 3. ser ince dedi ki:

  Bilgi doğru kullanılabiliyor ateşleme sistemi yerine tam sıkıştırma esnasında yanma odasına püskürtülen az miktarda dizel ile ateşleme sağlanarak gaz ve dizel aynı anda kullanılıyor. Hatta bu sistem gemi motorlarında düşük emisyonları sebebiyle gittikçe yaygınlaşmakta. Araç uygulamaları da mevcut.

  • Gürleyen Dizel Motor dedi ki:

   Bilgi doğru ama neden dizel araca lpg takıldığını göremiyoruz. Belki haklısınız tüp takıla biliyordur ama bu yaygın olmadığına göre kesinlikle takılmamasını gerektiren bir durum vardır.

 4. Tüp nedir LPG o dedi ki:

  Yeni teknoloji ile artık dizel araçlarada LPG takılıyor. Fakat bildiğim kadarıyla biraz maliyetli ve sağlıklı olmayan bir durum araç için.

 5. Benzinden şaşma dedi ki:

  Dizele lpg takılır veya takılmaz bana ne bnm size tavsiyem benzinli araçtan şaşmayın !..

 6. Hakan dedi ki:

  Dizel araçlara tüp takıldığını sayenizde öğrendim çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir