Otomobil

Dizel Araca Lpg Takılır Mı?

Dizel araca lpg takılır mı
Bize Destek Olmak İçin Lütfen Yazılarımıza Yorum Yapınız…

Öncelikle Sorumuzun Cevabı Evet Dizel araca lpg takılır. Dizel motorlar; Yakıtı sıkıştırılan havanın içerisine püskürtme ile çalışmaktadır. Benzinli motorlar; Yakıt hava karışımının kıvılcım ile alevlendirilmesini gerektirmektedir. Yani dizel araca lpg takılabilmesi için motorda bir ateşleme sistemi mevcut olması gerekirken dizel araçlarda bu sistem bulunmamaktadır.

Dizel araçlarda lpg kullanılabilmesi için benzinli sisteminin gerektirdiği gibi buji ve distribitor gibi ateşleme sistemi ve hava ile karışım mekanizması gerekmektedir. Sıkıştırılan gazın genişlemesi sırasında soğumadan kaynaklı donmayı engelleyici bir ısıtma ünitesi ve lpg geçişini sağlayabilecek birkaç elektronik malzeme eklenmesi ile dönüşüm sağlanabilmektedir.

Yani dizel araca lpg takılır fakat bu işlemi yapmak yüksek maliyet gerektirmektedir ve lpg takıldığında verim çok fazla düşeceği için dizel motorlara lpg kullanılması tercih edilmiyor. Bazı sitelerde hem bu makalemiz den hem de 2008 yılında yayınlanan forum sitelerinde yalan yanlış bilgiler mevcut. Bunlara itibar etmeyin dizel araca lpg takılır mı sorusuna cevap olarak takılır ve yakıtta %30 tasarruf sağlıyor diye yanlış bilgiler yayınlanıyor. Anlayacağınız üzere bu bilgi doğru olsaydı lpg sadece benzinli araçlara değil dizel araçlara da takılırdı.

Dizel Araca Lpg Takılır mı Bunu Öğrendik. Şimdi Dizel ve Benzinli Motorlar Hakkında Kısa Bilgi Edinelim

Yakıt ile çalışan motorlar dizel ve benzinli olarak ikiye ayrılırlar. Benzinli motorlar yakıtı kıvılcım ile ateşleyerek yakarken dizel motorlar yakıtı sıkıştırarak yakarlar. Her motor türü, petrolden yakıt elde edilmesi esnasında kimyasal içerik olarak farklılaşan ürünlerden en fazla verim alarak kinetik enerjiye dönüştürmek için geliştirilmiştir.

Benzinli motorlar 1800’lü yılların sonuna doğru ortaya çıkmış, aynı zamanlarda 10-15 sene gibi bir süre sonra dizel motorlarda geliştirilmeye başlanmıştır.

Fakat hem ekonomik sebepler hem de petrol rezervlerinin projeksiyonu açısından 20. Yüzyılın özellikle son çeyreğinde yeni yakıt türleri araştırılmaya başlanmış ve nihayetinde LPG’de içten yanmalı motorlar için kullanılabilecek bir yakıt olarak öngörülmüştür.

Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?

Dizel motorlar içten yanmalı bir motor türüdür. Motor içerisine alınan havanın (oksijen içeren gazın) içerisine mazotun püskürtülmesi ile alevlenerek bir güç oluşturma prensibi ile çalışırlar.

Bu güç benzinli motorlarda olduğu gibi özel bir mil (krank mili) sayesinde dönme hareketine çevrilerek bir takım mekanik aksamlar sayesinde aracı hareket ettirmeye yararlar.

LPG Yakıt Olarak Nasıl Kullanılır?

LPG gaz halinde kullanılan bir yakıt türüdür ve kıvılcım ile ateşlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple araç motorlarında kullanılabilmesi için benzinli motorlarda yer alan buji gibi bir kıvılcım üreteciye ihtiyaç duymaktadır. Depodan motora iletilen gaz burada tıpkı benzinde olduğu gibi hava ile karıştırılarak ateşlenir ve oluşturulan bu güç sayesinde yukarıdaki gibi hareket meydana gelir.