Gündem

Atatürk’ün İlk Sevgilisi Kimdi?

Cumhuriyetin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün sevgilisi kavuşamadığı ilk aşkı Fikriye Hanımdır. Atatürk hakkındaki her konuda doğruyu bilmek, bir genel kültür. Atatürk, siyasi kişiliği ve askeri dehası ile öne çıkmış bir liderdir. Liderlerde her insan gibi aşık olurlar ama şüphesiz ki Mustafa Kemal’in en büyük aşkı hürriyet aşkı vatan aşkıdır.

Atatürk, ömrünün yarısını cephelerde geçirmiş, büyük başarılar elde etmiş, bu başarılarının sonucunda Tük milletine hürriyetini geri vermiş ve tüm zaferlerinin sonucunda büyük bir devrim gerçekleştirerek, kula kulluğu noktalamış.

Bugün hala daha sadece Türkiye’de değil tüm dünyada adını altın harflerle tarihe kazımış büyük bir devlet adamıdır. Ve bu büyük devlet adamının hayatına 2 kadın girmiş ve 1 tanesiyle yani Latife Hanım ile evlilik gerçekleştirmiş ama siyasi ve askeri alandaki başarılarını evlilik hayatında yakalayamamıştır. Mustafa Kemal, Latife hanımı severek evlenmiştir ama Latife Hanımdan önce Fikriye hanım ile yaşadığı derin ve trajik bir aşk öyküsü vardır.

Atatürk’ün Sevgilisi Fikriye Hanım Kimdir?

Fikriye Hanım, Yunanistan Larisa’da 1897 yılında dünyaya gelmiştir. Ailesi savaştan dolayı önce Selanik’e ardından da İstanbul’a taşınmıştır. Fikriye Hanım, İstanbul’a taşındıktan sonra sırasıyla annesini babasını ve kardeşini kaybetmişti. Bir başına kalan Fikriye Hanım, amcası ile yaşamaya başlamıştı. Amcası ise Mustafa Kemal’in annesi yani Zübeyde hanımın ikinci eşiydi.

Mustafa Kemal ve Fikriye Hanım

İkisi de üvey akrabalık bağı sonucunda birbirlerini sık görüyorlardı ama duygularını dile getiremiyorlardı. Zübeyde Hanım, Fikriye Hanımı çok sevmesine rağmen asla oğluna layık görmemiştir.

İlerleyen süreçlerde Fikriye Hanım hastalanmıştır ve Mustafa Kemal onu Almanya’ya göndermiştir. Uzun bir aradan sonra, Mustafa Kemal İzmir’e gittiğinde orada Latife hanım ile tanışır. Zübeyde Hanım, Latife Hanımı oğluna layık görür ve evlenmesini ister. Latife hanım bilgili donanımlı tahsil görmüş bir kadındı. Mustafa Kemal de ondan etkilenmiş ve aşık olmuştur. Sonuç olarak evlenmişlerdir. Evliliklerini gazeteden öğrenen Fikriye hanım ilk uçakla Türkiye’ye geri dönmüştür. Bundan sonra kimi söylentilere göre Fikriye hanım intihar etmiş kimi söylentilere göre ise vurulmuştu.