Arama Motorları Nasıl Çalışır?

9 Haziran 2018

arama-motorlari-nasil-calisir

Arama motorları internete botlarının internette gezin­meye başlamasıyla serüven başlar. Bu botlar webmasterların yolladığı site haritaları, sitelerde kar­şılaştıkları linkler ve dizinlerinde yer alan siteleri ta­kip ederek interneti tarar. Karşılaştıkları sayfalar eğer kalite yönergelerine uygunsa bunları dizinlerine ekle­yerek arama sonuçlarında yer vermeye başlarlar.

Botlar her gün milyarlarca internet sayfasını taraya­rak güncel bilgileri, yeni gelen sayfaları, sayfalarda yapılan değişiklikleri kontrol eder ve uygun bulduk­ları içerikleri dizinlerine ekler.

İnsanlar Arama Motorlarını Nasıl Kullanır?

Arama motorları hedefe ulaşmak için kullanılan bir aracıdır ve buradan biz bilgi alırken soru sormayı çok severiz. Peki sorunuzla aynı başlığa sahip bir makale okumak ne kadar doğru? Bu arama motorlarının uzun süredir çözmek istedikleri ancak başaramadığı bir so­lun, örneğin; Google’da “SEO Nedir” diye arama yaptığımızda karşımıza SEO Nedir kelimesinin geç­tiği yani aradığımız kelimelerle birebir aynı başlıklar çıkıyor. Bu hala arama motorlarının yeterince geliş­mediğini ve ziyaretçilerin arama motorlarını nasıl kullanmaları gerektiğini hala öğrenemediklerini gös­teriyor. Normal koşullarda karşımıza çıkması gereken “SEO’nun Anlamı” gibi açıklayıcı başlıklar olması gerekirken bizim sorumuza soruyla yanıt veren baş­lıklara karşılıyoruz. Bu aslında kimsenin hatası değil, web geliştiricileri insanlara ulaşabilmek adına sadece kriterleri uyguluyor. Arama motorları ise bunu algıla­yabilen bir teknolojiye sahip değil, kullanıcılarda ara­malarını ilk aklına geldiği gibi yapıyor.

Arama motoru önerileri, arama yapılırken genellikle arama motorlarının cümle tamamlayıcılarını kullanı­rız. Bir cümle yazmaya başladığınızda altta o keli­meyle bağlantılı en çok arama yapılanlar gösterilir. Kullanıcıların aramak istediği bilgi önerilerde çıkarsa direk onu seçerek arama tamamlanır. Önerilerde çı­kan cümlelerin önemini anahtar kelime seçiminde de­taylı olarak anlatacağız.

Kısaca, insanlar aramalarını sona olarak veya kısa cümlelerle yapar. Web geliştiricileri de içerik başlık­ları hazırlarken normal bir arama motoru kullanıcısı gibi düşünüp başlıklarını belirlemesi gerekir.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR!
Sende Bilgilen Kullanıcısı
Yorumunuz minimum 30 karakter olmalıdır. (0)