Otomobil

15 Sık Görülen Araç Arıza İşareti ve Anlamları

Aracınızın gösterge panelinde yer alan küçük, renkli ve ışıklı olan araç arıza işaretleri ne anlama geldiğini ve hangilerini ciddiye almalıyız hiç merak ettiniz mi? O sembollerden bazıları aracınızdaki arızanın habercisi olurken bazıları da sizi uyarmaktadır. Peki bu işaretlerin hangileri uyarı hangileri arıza işareti? En sık karşılaşılan araç arıza işaretlerinin ne anlam taşıdığına bakalım.

Araç Arıza İşaretleri Anlamları ve Arızayı Nasıl Giderirsiniz

1. Motor Sıcaklığı (Hararet) İşareti

Ne anlama geliyor: Aracınızın soğutma sıvısı aşırı ısınıyor demektir. Eğer sürekli yanıp sönüyor ise soğutma sıvınız olması gerekenden azdır.

Yapabilecekleriniz: Eğer işaret sürekli yanıyorsa aracınız hararet yapabilir. Aracınızın hararet yapması yüksek maliyetli arızalara sebep olabilir. İlk yapmanız gereken aracınızı hemen bir kenara çekin ve aracınızı durdurmadan kalorifer ayarını sıcak konuma alın en son ayarda çalıştırın. Bunu yapmanız aracınızın soğutma sıvısının biraz soğumasına yardımcı olacaktır. Sonrasında aracınızı durdurun ve tamamen soğumasını bekleyin. Motorunuz tamamen soğuduktan sonra en yakındaki bir tamirciye gidip aracınızı kontrol ettirin.

UYARI: Bu durumda sakın aracınıza soğutma sıvısı eklemeye çalışmayın. Sıvı eklemek için kapağı açtığınızda büyük ihtimalle o aşırı sıcak sıvı sıçrayıp yanmanıza sebep olacaktır. Ayrıca aniden eklenen soğuk sıvı radyatörünüzde çatlak(lar) oluşturabilir. Buda ayrıca bir masraf demektir.

Eğer bu sembol sürekli yanıp sönüyor veya mavi renkte ise soğutma sıvınız azalmış demektir. Soğutma sıvısı eklediğinizde herhangi bir sorun kalmayacaktır.

2. Motor Yağı İşareti

Ne anlama geliyor: Motor yağı işareti yanıyorsa bu yağ seviyesinin düştüğü anlamına gelebilir. Fakat ciddi bir motor arızası da olabilir.

Yapabilecekleriniz: Motorunuzun yağ seviyesini kontrol edin eğer yağ azalmış ise biraz yağ ekleyin. Eğer aracınızı kısa süre önce durdurmuş iseniz 10 – 15 dk bekleyin motorunuzdaki yağ iyice süzülsün sonrasında yağ seviyesini kontrol edin.

3. Akü Uyarı İşareti

Ne anlama geliyor: Aracınızın aküsü bitiyor olabilir, alternatör, kablolar veya şarj devresinde bir arıza olabilir.

Yapabilecekleriniz: Marşa bastığınızda araç çalışmıyor bazı araçlarda ise kontak dönmüyorsa büyük ihtimalle akü bitmiş demektir. Fakat bu durumu anlamak için ilk olarak motordan aküye gelen elektrik bağlantı kablolarını kontrol etmeniz gerekiyor. Kablolarda herhangi bir sorun varsa (Kırılma, yerinden oynama veya çıkma gibi) tekrar yerine takılmalı, kablo kırılmış ve kopma söz konusu ise değiştirilmelidir. Tüm bunları yaptıktan sonra arıza işareti yanmaya devam ediyorsa dinamo veya ‘V’ kayışı kaynaklı arıza vardır. Eğer ‘V’ kayışı kopmuş ise aracınızı kullanmayın. Kayış kopması gibi bir durum varsa yapmanız gereken şey çekici aramaktır.

4. Fren (Brake) Uyarı İşareti

Ne anlama geliyor: Bu işaretin yanmasındaki ilk sebep el freninin çekik olmasıdır. Ancak el frenin çekili olmadığından emin iseniz ve ışık hala yanıyorsa, aracınızın fren hidroliği düşük veya daha çok fazla olduğu anlamına gelebilir.

Yapabilecekleriniz: Bu durumda yapabileceğiniz iki şey vardır. İlki el freninin çekili olup olmadığını kontrol etmeniz. Eğer el freni çekili değilse o zaman fren hidroliğini kontrol edin. Hidrolik yağı fazla veya eksik olabilir. Bu iki durumda söz konusu değil ise bir yetkili servise aracınızı gösteriniz.

DEVAMI HAZIRLANIYOR…